Z raportu KPMG pod tytułem „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Samochody luksusowe i premium” wynika, że w roku 2014 w Polsce odnotowano rekordową sprzedaż aut z wyższej półki.  Segment aut premium i luksusowych to obecnie najlepiej rozwijająca się i najbardziej stabilna część polskiego rynku nowych samochodów osobowych. W 2014 r. co dziesiąte nowe auto zarejestrowane w Polsce należało do klasy premium lub luksusowej.

Według danych KPMG w 2014 roku aż 94 auta luksusowe znalazły nowych właścicieli, co oznacza wzrost o 52% w porównaniu z rokiem 2013. Segment premium za zeszły rok to już 31,5 tys. zarejestrowanych aut. Jest to wzrost o 28%. Marki premium w Polsce rosną w dobrych latach znacznie szybciej niż cały rynek. Ich sprzedaż jest bardziej stabilna, nawet w momentach kryzysowych.

Jeżeli chodzi o marki aut luksusowych to najwięcej sztuk sprzedało Maserati – 37, najpopularniejsze modele to Ghibli – 19 sztuk, oraz Quattroporte – 14 sztuk. Drugie miejsce na podium przypadło Ferrari – 22 zarejestrowane pojazdy. Dalsze miejsca to Lamborghini, które zaliczyło wzrost sprzedaży na poziomie 400%(!) oraz Rolls-Royce, którego sprzedaż wzrosła o 167%.

Segment premium to zwycięstwo BMW, które w 2014 roku sprzedało 7,7 tys sztuk. Drugie miejsce przypadło ex aequo Audi oraz Mercedesowi, których sprzedaż przekroczyła 7 tysięcy sztuk. Jeżeli chodzi o największy skok procentowy to zaliczyło go Infiniti – sprzedaż wzrosła o 150%. O Infiniti Q50 2.0T 211 KM możecie przeczytać na łamach naszego bloga tutaj oraz obejrzeć materiał wideo o Infiniti Q50 Sport AWD z silnikiem hybrydowym 3.5h 364 KM. Tuż za Infiniti najwyższy skok zaliczył Lexus – zwiększył sprzedaż o 109%.

Znaczący wpływ na wzrost popytu na auta z segmentu premium miały zmiany prawne. W I kw.2014 r. istniało w Polsce tzw. „okienko derogacyjne”, czyli możliwość odliczenia całego VAT-u od samochodów z homologacją ciężarową. W rezultacie wartość rynku samochodów luksusowych i premium w Polsce w 2014 roku przekroczyła 5,6 mld zł.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

BRAK KOMENTARZY

Zostaw komentarz