Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się o zamknięciu toru w Lublinie. Dziś wiemy, że tor pozostanie czynny tylko do końca roku. Czy taki sam los czeka Tor „Poznań”?

Przypomnijmy, że Tor „Poznań” to jedyny czynny tor wyścigowy w Polsce z prawdziwego zdarzenia. Tor w Lublinie zaraz zostanie zamknięty, a tor w Kielcach od lat czeka na przebudowę. Natomiast pod Poznaniem (tor jest zlokalizowany w Przeźmierowie) regularnie odbywają się prestiżowe zawody, jak Volkswagen Castrol Cup, Porsche Platinum GT3 Cup Challenge, KIA Lotos Race czy Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski.

Ostatnio głos na ten temat zabrał Krzysztof Hołowczyc, który stwierdził, że „Tor Poznań prędzej czy później zniknie” a wyścigi powinny się przenieść na zamknięte ulice.

Na obecne problemy toru w Wielkopolsce składa się kilka czynników. Największym problemem jest to, że tor zwyczajnie na siebie nie zarabia i nie może sobie pozwolić na zmiany w infrastrukturze – a przecież został wybudowany w 1977 roku, prawie 40 lat temu! Wokół toru krążą developerzy, którzy mają konkretne pomysły na zagospodarowanie 87 hektarów w atrakcyjnej lokalizacji (po sąsiedzku z lotniskiem Ławica). Wydaje się, że Automobilklub Wielkopolski traci argumenty w tej walce.

Problem w torze widzą również mieszkańcy Przeźmierowa, którym regularnie doskwiera hałas. Myślenie o ciszy i spokoju w tej lokalizacji to jednak marzenia ściętej głowy. Pomijając hałaśliwy tor „Poznań”, zaraz obok jest wspomniane lotnisko Ławica. Samoloty startują i lądują nad domami co kilkadziesiąt minut. Zresztą, w sądzie trwają sprawy o odszkodowania z tytułu utraty wartości nieruchomości poniesionych z powodu samolotów.

Redakcja Fundrive.pl gości na torze „Poznań” nieprzerwanie od dwóch lat. To w tym miejscu przeprowadzamy większość testów nowych samochodów. Dla nas, dla kierowców wyścigowych, dla kibiców i dla Poznania, a może nawet całego kraju, utrata toru byłaby niewyobrażalną klęską. Jesteśmy świadkami walki serca z rozumem. To drugie prezentuje racjonalne argumenty, które jednak tracą moc po jednym okrążeniu na ostatnim torze wyścigowym w Polsce.

BRAK KOMENTARZY

Zostaw komentarz